Dzień ten co roku obchodzony jest uroczyście głównie w Stanach Zjednoczonych (czwarty czwartek listopada) i w Kanadzie (drugi poniedziałek października). Historycy nie są zgodni co do miejsca, i dnia pierwszego Święta Dziekczynienia, oraz tego, co było okazją do świętowania (obfite plony? szczęśliwy powrót do domu żeglarzy odkrywców?)
Historia tego bardzo szczególnego dnia i święta w Stanach Zjednoczonych sięga wieku XVII, roku 1621, kiedy to właśnie tam, na Plymouth Plantation (Kolonii w Plymouth), w Massachusetts odbyło się ono po raz pierwszy, jak podaje tradycja. Najróżniejsze źródła historyczne zaznaczają jednak, że podobne uroczystości odbywały się już wcześniej w Kanadzie (1578) i na Florydzie (1565), zainicjowane przez hiszpańskich konkwistadorów.
Dlaczego świetowano? Życie pierwszych osadników, Ojców Pielgrzymów (Pilgrim Fathers) w Plymouth nie było łatwe; wielkim wyzwaniem były dlugie i mroźne zimy, a szczególnie ta pierwsza zima po dotarciu do Nowej Ziemi. Historia tamtejszej koloni rozpoczyna się wraz z przybiciem do brzegów Plymouth statku Mayflower-A, w roku 1620. Niewiele ponad 100 ludzi stłoczonych było pod pokładem żaglowca, w miejscu, które zwykle służyło do przewozu łądunku. Prawie dwu miesięczna podróż morską naznaczały tak częste sztormy, że statek z ogromną trudnością pokonywał kolejne mile. Ostatecznie, po 66 dniach podróży, 11 listopada a.d. 1620 statek zarzuca kotwicę u wybrzeży Ameryki, w Provincetown Harbor, a potem ostatecznie 21 grudnia w Plymouth, gdzie tworzy się pierwsza osada. Pierwotnie zamierzano dotrzeć w okolice połnocnej Virginii, ale silne zachodnie wiatry stopniowo sprowadzały statek z obranego kursu.
Pierwsza zima w Nowym Świecie zebrała swoje żniwo - 46 osób nie przeżywa tej niezwykle ostrej w tamtejszej szerokości geograficznej pory roku. Do czasu pierwszego Święta Dziękczynienia przy życiu pozostaje jedynie 53 osadników. Wiosna okazuje się jednak o wiele łaskawszą dla nowych przybyszów; rodzime szczepy Indian akceptują nowych osadników, ktorzy właśnie od nich uczą się jak przetrwać zimę uprawiając lokalną żywność i jak gromadzić zapasy na okres długotrwałych mrozów. Początkowo pasażerowie Mayflower grabią indiańskie groby, w ktorych odnajdują ziarna roślin strączkowych i kukurydzy, odnajdują też gromadzone i storowane w ziemi zapasy kukurydzy - dzieki czemu są w stanie przetrwać pierwszą najsroższą dla nich zimę na nowym kontynencie.
Pierwszy oficjalne spotkanie z Indianami ma miejsce 16 marca 1620, kiedy to jeden z rodzimych mieszkańców tych terenów, Indianin o imieniu Samoset odważnie wkracza do obozu przybyszów. Początkową nieufność Indian zakończyło ostatecznie podpisanie formalnego paktu pokojowego pomiedzy nimi a Pielgrzymami, zapewniajacego i zobowiązującego obydwie strony do nieagresji oraz połączenia sił na wypadek wojny, w którą zaangażowana byłaby którakolwiek ze stron paktu.
Większość pasażerów Mayflower stanowili chrześcijanie - protestanci, którzy poszukiwali dla siebie wolności w wyznawaniu swojej religii, opuszczając Anglię chroniąc się przed narastającą agresywnością tamtejszych środowisk politycznych (Midlands w Anglii). Poczatkowo osiedlili się w Holandii, ale w obawie przed utratą tożsamości kulturowej zdecydowali się na podróż do Nowego Świata i zalożenie tam kolonii angielskiej. Pierwsze "Thanksgiving" było tak naprawdę dziękczynieniem złożonym Bogu za obfite plony, za deszcz który uratował usychające plantacje kukurydzy, odpowiedzią na wysłuchaną modlitwę. Powszechnie uważa się, że pierwsze Święto Dziekczynienia miało miejsce na jesień roku 1621, tuż po zakończeniu zbiorów, i przyjęło formę wielkiej trzydniowej uczty, w której wzięło udział 53 mieszkańców kolonii oraz 90 Indian, rodzimych mieszkańców tych terenów. Wśród nich wymienić należy Massasoit, wodza Indian szczepu Wampanoag, oraz Squanto, z plemienia Patuxet. Squanto pomógł pielgrzymom przetrwać ich pierwszą i jedną z najsroższych zim; nauczył nowoprzybyłych jak łapać węgorze, uprawiać kukurydzę, służył również jako tłumacz miedzy mieszkańcami kolonii a Indianami z racji swojej znajomości angielskiego ( pierwsze wieziony w Europie, później podróżowal po Anglii nabywając w ten sposób wiedzy o kulturze narodowej Anglików, ich świecie i jezyku) Wódz Massasoit zgodził się udostępnić Pielgrzymom zapasów kukurydzy, kiedy okazało się, że przywiezione przez nich samych zapasy żywności są niewystarczające.
Ucztowano na świeżym powietrzu, ponieważ budynki okazały się zbyt małe, aby pomieścić tak znaczną liczbę świętujących. Głównymi potrawami był drób, dziczyzna, ryby, homary, małże, różnego rodzaju jagody i owoce, dynie, buraki, i indyki. Jeszcze doniośniej świętowano w roku 1623, przed zbiorami, a okazją było szczęśliwe przybycie do Plymouth statku z nowymi kolonistami i ładunkiem zapasów z Anglii.
Świetowanie Thanksgiving miało na początku charakter religijny (dziękczynienie skłądane Bogu) - niektórzy historycy uważają, że był to zasadniczo dzień postu, skupienia i modlitwy; było uroczystością religijna tej konkretnej wspólnoty. Celebracje roku 1623 zostały odnotowane i uznane oficjalnie przez reprezentanta władzy świeckiej, a nie kościelnej, Gubernatora Bradforda, a przez to stały się pierwszym tego typu świętem odnotowanym przez państwo (przyznając mu tym samym rangę obchodów "państwowych" w społeczności lokalnej) świętem w Nowej Anglii. W listopadzie 1863, Abraham Lincoln ogłasza narodowe Święto Dziękczynienia, pospieszany serią prasowych artykułow Sary J. Hale. Od tego momentu Thanksgiving jest obchodzone corocznie w USA (ostatni czwartek listopada). Ostatecznie 26 grudnia 1841, Prezydent Franklin D. Roosevelt ogłasza Święto Dziękczynienia świętem całej federacji i ustala datę jego obchodów na czwarty (nie koniecznie ostatni) czwartek listopada.
Sezon jesienno-zimowy na Dobrych Życzeniach rozpoczynamy nowym cyklem zapisków i poszukiwań, POD LUPĄ. POD LUPĘ bierzemy ważne daty, okazje i wydarzenia, bliskie nam, świętującym. Myszkujemy po kartach historii, cofamy się w czasie, szukamy ciekawostek, rzeczy nie znanych lub mniej znanych. Obecnie POD LUPĄ Święto Dziekczynienia - Thanksgiving! Przyłącz sie do nas, podziel się Swoim własnym doświadczeniem, może dodasz coś do naszych komentarzy i poszukiwań. Zapraszamy!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz